Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DOSYA PAYLAŞIM SİTELERİ KAPANIYOR.!!!!
#1
Suyuru 
En büyük dosya paylaşım sitelerinden biri olan MegaUpload’ın kapatılması ve yaşanan tutuklamalar bir domino etkisine neden olmuş gibi görünüyor. MegaUpload’un kapatılmasından kısa bir süre sonra bu alandaki en önemli sitelerden bir diğeri olan Filesonic de dosya paylaşma özelliğini durdurduğunu açıkladı.

Film endüstrisine 600 milyon doların üzerinde zarar verdiği ve bu sırada yasa dışı gelir elde ettiği söylenen dosya paylaşım siteleri üzerindeki baskının artmasına neden olan MegaUpload olayının ardından Uploaded.to da ABD’ye hizmet vermeyi durdurdu.
Tüm bu olayların etkileri Türkiye’deki sitelerde de ilk günden hissedilmeye başladı bile.

[img]Reklam Yasaktır!webrazziReklam Yasaktır!/wp-content/uploads/2012/01/filesonic_kapaniyor.jpg[/img]
İnternetin en büyük 10 dosya paylaşım sitesinden biri olan Filesonic, ana sayfasından yaptığı duyuruda kullanıcıların artık sadece kendi yükledikleri dosyalara erişebilecekleri ve dosya paylaşma özelliğinin şimdilik durdurulduğu açıklandı. Filesonic ayrıca dosya indirmeyi teşvik etmek için uyguladığı indirme başına ödül sistemine de son verdi.
Uploaded.to ise Filesonic’e göre farklı bir yol izleyerek sistemin ABD’de kullanılmasını engelledi. Siteye ABD’den erişen kullanıcılar servisin şu an için bu ülkede kullanılmadığı mesajı ile karşılaşıyorlar.
Dünyanın 13. en popüler internet sitesi olan ve 2010 yılında 77 milyon TL civarı gelir elde ettiği tahmin edilen MegaUpload, telif hakkı sahiplerini zarara uğrattığı iddia edilen 17 farklı site ile birlikte kapatılmıştı.

[img]Reklam Yasaktır!webrazziReklam Yasaktır!/wp-content/uploads/2012/01/uploadedto_kapaniyor.jpg[/img]
Bu sırada dosya paylaşımının en önemli isimlerinden biri olan RapidShare tarafından yapılan açıklamada gelir modellerinin korsan üzerine kurulu olmadığı, yasal bir iş yaptıkları için çekindikleri bir durum olmadığını söyledi.
Dosya paylaşım sektöründeki bu gelişmelerin Türkiye’de de yansımaları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’de özellikle film indirmek konusunda sık tercih edilen sitelerden biri olan TamdosyaReklam Yasaktır! da servisini kapatacağını duyurdu.

[img]Reklam Yasaktır!webrazziReklam Yasaktır!/wp-content/uploads/2012/01/tamdosya_kapaniyor.jpg[/img]
Çok yakın zamanda hem dosya paylaşım servisleri, hem de iş modeli dosya paylaşımı üzerine kurulu olan daha pek çok sitenin benzer bir yol izleyeceği tahmin ediliyor…
İletişim : Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

[img]Reklam Yasaktır!elder-geekReklam Yasaktır!/wp-content/uploads/2011/11/CallOfDuty-MW3-Banner.jpg[/img]
Reply


[-]
Quick Reply
Message
Type your reply to this message here.

Human Verification
Please tick the checkbox that you see below. This process is used to prevent automated spam bots.

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)